Страхування роботів стає актуальнішою - витрати на робототехніку в світі до 2020 року зростуть до $ 188 млрд.

Страхование роботов становится актуальнее — расходы на робототехнику

Глобальні витрати на робототехніку, включаючи закупівлі і обслуговування, до 2020 року виростуть більш ніж в 2 рази і досягнуть $ 188 млрд. У порівнянні з $ 91,5 млрд у 2016 році, йдеться в звіті дослідницької компанії International Data Corporation.

Ринок робототехніки продовжує зростати вражаючими темпами, що позитивно позначиться і на ринку страхування в зв'язку з появою нових страхових продуктів і ризиків, впевнені в перестрахувальної компанії Munich Re.

Зростання викликане поєднанням технологічного прогресу, більш частим використанням роботів, а також готовністю ринку визнати необхідність в них. Найбільш просунуті компанії на цьому ринку виробляють роботів з широким спектром застосування, що допомагає впроваджувати їх в самих різних секторах економіки.

Більше 60% витрат на робототехніку в 2016-2020 роках припаде на країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону (АТР), головним чином Китай, Японію і Південну Корею. У 2020 році країни регіону витратять на роботів понад $ 133 млрд, або більше 70% загальносвітових витрат, вважають експерти IDC

Поки велика частина роботів (майже 60%) задіяна в промисловості на виконанні таких завдань, як зварювання, складання, фарбування і змішування матеріалів. Далі за обсягом витрат слідують видобувна галузь ($ 8 млрд в 2016 році), сфера обслуговування споживачів ($ 6,5 млрд) і охорону здоров'я ($ 4,5 млрд).

У простій формі роботи є маніпулятори, які пов'язані через, як мінімум, одне мікропроцесорний пристрій (чіп) із власними чутливими елементами і управляються ними. З цього починається найпоширеніша сьогодні форма роботів, клас так званих «промислових роботів».

Страхование роботов — расходы на робототехнику

Страхування поширених в даний час видів промислових роботів поки не викликало будь-яких нових питань в цій галузі, кажуть експерти Munich Re. В рамках страхування машин і устаткування їх можна застрахувати від пожежі, розкрадання і поломок. Можливо також укладення договору страхування на комп'ютер - апаратне або програмне забезпечення в рамках «електронного страхування».

Відповідальність за продукт також не пред'являє будь-яких нових вимог; відповідальність перед третіми особами може бути застрахована в рамках звичайної виробничої відповідальності. Крім цього, для страховика, по крайней мере, представляють особливий інтерес ті типи промислових роботів, які застосовуються для поліпшення якості ризиків, а також для захисту від небезпеки.

Сьогодні роботи вже виходять за межі виробництва і лабораторій, а також за рамки обмеженого за часом контакту з окремими людьми. Крім того, вони тривають процеси емансипації від безпосереднього управління людиною і отримують штучний інтелект

Саме ці тенденції ставлять перед страховиками масу нових питань: в ході прогресу і з урахуванням зростаючих успіхів досліджень в області мікротехніки, при постійному вдосконаленні мобільних енергоносіїв (батареї, паливні елементи), інтелектуального програмного забезпечення, швидкодіючих процесорів і при збільшенні ємності запам'ятовуючих пристроїв, роботи- асистенти поступово включаються в громадське життя. При цьому вони не витісняють промислових роботів, а як би співіснують поруч з ними.

Різниця між асистентами і промисловими роботами полягає насамперед у ступеня їх самостійності, кажуть в Munich Re, тобто в рівні або способі їх взаємодії з людиною, що, в свою чергу, веде до абсолютно нової якості виконання завдань.

Страхование роботов становится актуальнее — расходы на робототехнику

 

У той час як у випадку промислових роботів йдеться насамперед про технічні пристрої, які, хоча і «працюють» без безпосередньої участі людини, але не мають самостійно керованого взаємодії з людиною - вони тільки піддаються «маніпулювання» з боку людини, то роботи- асистенти мають відносну автономність і тісна - забезпечується за допомогою певного «власного інтелекту» - взаємодія з людиною.

На думку експертів Munich Re, страховики ризиків сильно виграють від появи цього нового класу роботів: роботи вступлять в цю область, вони вже як раз на шляху до того, і зроблять революцію в техніці безпеки як на підприємствах, так і в приватній сфері

Спеціалізовані, активні роботи з багатогранними можливостями їх застосування для контролю за об'єктами і інспекції ризиків, для виявлення пожеж і протікання насамперед в недоступних зонах (будівельні майданчики, заражені приміщення і місцевості, під водою, в вакуумі і т.д.), а також нові параметри з можливостей по потужності змінювати систему захисту від несанкціонованого проникнення і розкрадань.

Однак наскільки ці роботи, асистенти, самі можуть бути предметом страхування? Судячи з того, в якому ступені роботи стали масовим явищем, як вони вийшли за межі виробництва і лабораторій і більше безпосередньо людьми не справляються, можна констатувати, що зріс їх потенціал з точки зору можливого заподіяння шкоди. Вони повинні або повинні бути застраховані. Вони також представляють інтерес як об'єкт страхування. Ця нова категорія роботів також ставить абсолютно нові питання до страховиків і перестрахувальників.

Страхование роботов становится актуальнее — расходы на робототехнику

Страхування майна. Асистенти (і автономні системи) можуть являти собою відносно високу цінність, навіть якщо мова йде про порівняно невеликих системах. На ціну впливають також висока вартість науково-дослідних робіт з проектування та витрати на перспективні розробки.

Однак застрахувати робота від пожежі, повені та інших ризиків (наприклад, від зіткнення з іншими машинами або транспортними засобами, від падіння) або знищення за доцільне тільки в разі, якщо застосування дорогих матеріалів зробить його індивідуальним або престижним об'єктом. Природно, потрібно страхування і від вандалізму.

Без сумніву, особливо важливим є страхування робота від розкрадання. Природно, що тут можливо і необхідно безліч варіантів запобігання: введення в експлуатацію машин тільки через застосування кодів і (або) біометричний розпізнавання роботом осіб, що мають право користування, зовнішні системи контролю та визначення місця знаходження, які виводять з роботи робота при підозрі на його викрадення .

Якщо роботи випускаються в масових серіях і при цьому мають високу ступінь стандартизації, має місце побоювання, що вони будуть викрадатися з метою видобутку певних деталей і вузлів. З цієї причини представляється також доцільним страхувати від розкрадання окремі вузли роботів.

Страхование роботов становится актуальнее — расходы на робототехнику

Страхування відповідальності. Областю, в якій повинні бути вирішені дуже цікаві питання, є страхування відповідальності. Тут також необхідно відзначити те, про що вже було сказано: страхування роботів є, власне кажучи, питання співвідношення страхування і штучного інтелекту.

Страхування відповідальності представляється необхідним, так як роботи також можуть завдати шкоди. Роботи в деяких випадках можуть являти джерелом підвищеної небезпеки, якщо вони застосовуються в масовому порядку і в високочутливих областях. Вони стають частиною (штучного) людського оточення і можуть впливати на істотні сторони життя людини, його фізичне здоров'я і психіку, варто хоча б уявити собі гігантський потік інформації. З цієї причини встають такі питання: хто несе відповідальність за цю шкоду? Чи можна застрахуватися від такої відповідальності?

Перш за все, роботи є продуктами. Це - високотехнологічні, дуже складні продукти, які в майбутньому будуть проводитися в масовій кількості. Це означає, що виробники такого роду машин будуть змушені нести за свій продукт відповідальність, від якої вони захочуть застрахуватися

Відповідальність перед третіми особами. Вона мало чим відрізняється від відомої сьогодні, абсолютно нормальною відповідальності. Однак можуть виникнути спеціальні питання: З якого часу такий робот бере відповідальність за свої дії? Відповідь на це питання залежить від того, скільки часу вимагає така «машина», щоб можна було оцінити наслідки і сумісність її дій за законом і стандартам.  Фориншурер

Наші партнери

logo_usiUSI Автострахування
Copyright © 2019 Страхова компанія «УКРФІНСТРАХ».
Всі права захищені. Копіювання будь-яких матеріалів можливе тільки з письмової згоди автора.